ایرانیان مونتانا

ایرانیان مونتانا • زندگی در مونتانا • ایالت مونتانا

ZSany - Advertise With Us Today!

مونتانا برای اولین بار توسط فرانسوا و لوئی-ژوزف ورندریه فرانسوی در اوایل دهه 1740 کشف شد و بیشتر منطقه توسط آمریکا به عنوان بخشی از خرید لوئیزیانا در سال 1803 از فرانسه خریداری شد.

در سال‌های اولیه کشف مونتانا استخراج مس، سرب، روی، نقره، زغال سنگ و نفت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمد به شمار می‌آمدند. Butte مرکز منطقه‌ای است که زمانی نیمی از مس ایالات متحده را تامین می‌کرد.

مزارع غلات بیشتر دشت‌های مونتانا را پوشانده است. این ایالت از نظر تولید گندم و جو در بین ایالت‌های آمریکا رتبه بالایی دارد و چاودار، جو دوسر، بذر کتان، چغندر قند و سیب زمینی به عنوان دیگر محصولات مهم این ایالت هستند. پرورش گوسفند و گاو نیز سهم قابل توجهی در اقتصاد آن دارد.

جاذبه‌های گردشگری آن شامل شکار، ماهیگیری، اسکی و دامداری می‌شود. پارک ملی Glacier، در بخش Continental Divide، دارای 26 یخچال طبیعی، 200 دریاچه و نهرهای بسیاری با امکان صید ماهی قزل آلا است. سایر نقاط دیدنی اصلی این ایالت عبارت‌اند از بنای یادبود ملی میدان نبرد لیتل بیگورن، شهر ویرجینیا، پارک ملی یلوستون و مکان‌های تاریخی ملی گرانت کوهر، و موزه سرخپوستان دشت‌ها در براونینگ.

ایرانیان سهم بزرگی در جامعه مردم مونتانا دارند و بسیاری در این ایالت مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. در این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر درباره این ایالات و همچنین زندگی ایرانیان در این ایالت بدانید.

لیست ایرانیان مونتانا

ایرانیان در این شهر در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند و حتی بسیاری این شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برخی از مهم‌ترین مشاغلی که می‌توان در این ایالت پیدا کرد و صاحبان این عناوین ایرانی باشند، عبارت‌اند از:

ایالت مونتانا

فقط سه ایالت آلاسکا، تگزاس و کالیفرنیا مساحتی بزرگتر از مونتانا دارند و تنها دو ایالت آلاسکا و وایومینگ تراکم جمعیت کمتری نسبت به مونتانا دارند. مونتانا از شمال با استان‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا و ساسکاچوان کانادا و از شرق با ایالت‌های داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی، از جنوب با وایومینگ و از غرب با آیداهو همسایه است. اگرچه نام آن از زبان اسپانیایی montaña (“کوه” یا “منطقه کوهستانی”) گرفته شده است، اما مونتانا دارای ارتفاع متوسط ​​تنها 1040 متری است که پایین‌ترین ارتفاع در بین ایالت‌های کوهستانی است. اما با این حال، بخش شرقی ایالت مناظری بسیار زیبا دارد که به چراگاه میلیون‌ها گاو و گوسفند تبدیل شده و تعداد پراکنده‌ای انسان در این نقطه از ایالت سکونت دارند. بخشی از دشت‌های بزرگ شمالی را این ایالت در خود جای داده است که این دشت‌ها در آلبرتا، ساسکاچوان، داکوتای شمالی و جنوبی و شمال شرقی وایومینگ نیز وجود دارند. پایتخت این ایالت سرسبز هلنا پایتخت است.

ساکنان مونتانا از بازارهای محصولات خود و همچنین از مراکز تولید و عرضه این کشور نسبتاً دور هستند. مردم این ایالت به شدت به سمت تفریحات فضای باز و فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های تابستانی و زمستانی، شکار و ماهیگیری گرایش دارند. علاوه بر این، دشت‌ها و کوهستان‌های این ایالت نیز بهترین مکان برای تفریحات و گردشگران به شمار می‌آید.

ایرانیان مونتانا

امروزه، اجداد بیشتر ساکنان مونتانا به کشورهای غربی، شمالی و تا حدی اروپای شرقی می‌رسد که عمدتاً متعلق به بریتانیای کبیر، ایرلند، آلمان، فرانسه، هلند، کشورهای اسکاندیناوی، شمال ایتالیا، روسیه، کرواسی و لهستان هستند.

یک استثنای مهم جمعیت در این ایالت، جمعیت بومی آمریکایی‌ها است. مونتانا دارای هفت منطقه سکونتی برای سرخپوستان است و بومیان آمریکا بیش از یک دهم کل جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند. نزدیک به دو سوم آنها در مناطق خاص بومیان زندگی می‌کنند و بقیه در شهرهای نزدیک به این مناطق، به ویژه میسولا، گریت فالز و بیلینگز زندگی می‌کنند. آمریکایی‌های آفریقایی تبار فقط بخش کوچکی از جمعیت مونتانا را تشکیل می‌دهند. آسیایی‌ها حضور تاریخی طولانی در مونتانا، به ویژه در مناطق اطراف Butte داشته‌اند، اما امروزه تعداد کمی از آنها در این ایالت وجود دارند. جمعیت اسپانیایی تبارها که زمانی عمدتاً به صورت فصلی در این ایالت حضور داشتند، در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم به میزان قابل توجهی افزایش یافت، اگرچه اسپانیایی‌ها هنوز تنها بخش کوچکی از جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند.

حدود نیمی از ساکنان مونتانا به گروه‌های مذهبی سازمان یافته وابسته هستند. کلیسای کاتولیک رومی بزرگترین فرقه واحد در این ایالت است، اما پروتستانیسم در کل دارای بیشترین تعداد طرفدار در این ایالت است. همچنین تعداد کمتری از مورمون‌ها، بودایی‌ها، پیروان باورهای سنتی بومیان آمریکا، مسلمانان، یهودیان و دیگر مذاهب نیز در این ایالت وجود دارند. بسیاری از بومیان آمریکا به طور اسمی توسط مبلغان مذهبی به کاتولیک رومی گرویدند. ایرانیان نیز با تعداد کمتری نسبت به دیگر ایالت‌ها، در این ایالت مستقر هستند که در شهرهای بزرگ آن مشغول به کار و کسب درآمد هستند.

زندگی در مونتانا

مونتانا یک ایالت واقعا منحصر به فرد است. با گستره وسیعی از زمین‌های بکر، هزاران مزرعه و پارک‌های ملی که دارای مناظر طبیعی شگفت انگیزی هستند، یکی از زیباترین مکان‌های کشور آمریکا به شمار می‌آید. این ایالت دارای صنعت کشاورزی پر رونق و نرخ بیکاری پایین است، در حالی که فرصت‌های بی پایانی برای ماجراجویی و زندگی آرام ارائه می‌دهد.

اما زندگی در مونتانا، با آب و هوای غیرقابل پیش‌بینی، بازار پررونق املاک، قوانین خاص و انبوهی از گردشگران، برای همه مناسب نیست و برعکس، ممکن است برای بسیاری مانند بهشت باشد. برای شناخت بهتر این ایالت و شناسایی نقاط قوت و ضعف زندگی در این ایالت، مزایا و معایب زندگی در این ایالت را خواهیم گفت. ابتدا با بیان مزایای زندگی در این ایالت شروع خواهیم کرد:

  • جمعیت نسبتا کم
  • نرخ پایین بیکاری
  • زیبایی طبیعی و فراوانی مکان‌های طبیعی
  • هیجان برای جویندگان ماجراجویی
  • فرهنگ پر رونق دامداری

تمام نقاط دنیا که مردم در آنها زندگی می‌کنند چیزهایی خواهند داشت که چندان مطلوب نیستند و مونتانا نیز از این مقوله مستثنا نیست. معایب زندگی در این ایالت نیز عبارت است از:

  • آب و هوای سخت
  • هزینه بالای مسکن
  • گردشگران بسیار زیاد
  • حیات وحش خطرناک
  • امکانات محدود

کشور

ایالات متحده آمریکا

پایتخت

هلنا

بزرگترین شهر

بیلینگز

طول

255 مایل (410 کیلومتر)

عرض

630 مایل (1015 کیلومتر)

جمعیت (2020)

1,085,407

رتبه

43

درآمد متوسط خانوار

56,539 دلار

زبان گفتاری

انگلیسی

 

Comments are closed.