ایرانیان لوئیزیانا

ایرانیان لوئیزیانا • زندگی در لوئیزیانا • ایالت لوئیزیانا

ZSany - Advertise With Us Today!

لوئیزیانا پیشینه تاریخی غنی و پراتفاقی دارد. کاشف اولیه این ایالت فردی اسپانیایی به نام آلوارز پیندا بود که این ایالت را در سال 1519 کشف کرد. لوئیزیانا در سال 1731 مستعمره سلطنتی فرانسه شد اما در سال 1763 پس از جنگ فرانسه و هند به اسپانیا واگذار شد. (بخش شرقی می سی سی پی در سال 1764 تحت کنترل بریتانیا درآمد.) لوئیزیانا در سال 1800 به فرانسه بازگشت و در سال 1803 توسط ناپلئون به ایالات متحده فروخته شد.

در طول جنگ داخلی، لوئیزیانا به کنفدراسیون ملحق شد، اما نیواورلئان توسط دریاسالار اتحادیه دیوید فراگوت در آوریل 1862 تسخیر شد. اقتصاد این ایالت در جریان بازسازی آسیب دید. اما با این حال، در آغاز قرن بیستم، با کشف نفت و گاز طبیعی و رشد صنعت، وضعیت این ایالت بهبود یافت.

لوئیزیانا در تولید گاز طبیعی، نمک، نفت و گوگرد پیشرو است. بیشتر نفت و گوگرد از ذخایر دریایی به دست می‌آید. این ایالت همچنین محصولات زیادی از سیب زمینی شیرین، برنج، نیشکر، اسپند، سویا، ذرت و پنبه تولید می‌کند. اقلام تولیدی در این ایالت شامل مواد شیمیایی، مواد غذایی فرآوری شده، فرآورده‌های نفتی و زغال سنگ، کاغذ، چوب و محصولات چوبی، تجهیزات حمل و نقل و پوشاک می‌شود.

این ایالت یکی از مقاصد گردشگری محبوب در آمریکا نیز به شمار می‌آید. نیواورلئان اصلی‌ترین شهر برای گردشگری است که به ویژه به خاطر محله زیبای فرانسوی و جشن سالانه Mardi Gras که از سال 1838 برگزار می‌شود، معروف است.

ایرانیان سهم بزرگی در جامعه مردم لوئیزیانا دارند و بسیاری در این ایالت مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. در این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر درباره این ایالات و همچنین زندگی ایرانیان در این ایالت بدانید.

لیست ایرانیان لوئیزیانا

ایرانیان در این شهر در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند و حتی بسیاری این شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برخی از مهم‌ترین مشاغلی که می‌توان در این ایالت پیدا کرد و صاحبان این عناوین ایرانی باشند، عبارت‌اند از:

ایالت لوئیزیانا

لوئیزیانا، یکی از ایالت‌های آمریکا است که نسبت درآمد در آن نسبت به دیگر ایالت‌ها کمتر است. همسایه‌های این ایالت آرکانزاس در شمال، می سی سی پی در شرق و تگزاس در غرب و خلیج مکزیک در جنوب می‌باشند. مساحت کل لوئیزیانا شامل حدود 4600 مایل مربع (12000 کیلومتر مربع) آب‌های داخلی است و پایتخت این ایالت باتون روژ است.

لوئیزیانا که در سال 1812 به عنوان هجدهمین ایالت به اتحادیه پذیرفته شد و این منطقه زمانی به آمریکا فروخته شد که از نظر استراتژیک حیاتی بود. به همین خاطر، اصلا جای تعجب ندارد که از سال 1682، زمانی که کاشف رنه رابرت کاولیه، صلیب چوبی را در زمین گذاشت و قلمرو را به نام لویی چهاردهم فرانسه ادعا کرد، هفت پرچم بر فراز قلمروهای آن به اهتزاز درآمده است.

آب و هوای نیمه گرمسیری این ایالت مناظر شکوهمندی را در خلیج ساحلی فراهم کرده است و پوشش گیاهی سرسبز و سواحل آن سرشار از نفت و گاز طبیعی است. خاک حاصلخیز که بخش اعظم زمین این منطقه را پوشانده تا سال 1860 لوئیزیانا را به یک منطقه کشاورزی غنی تبدیل کرد که محلی برای مزارع نیشکر و پنبه شد. رونق چوب در اواخر قرن بیستم رخ داد و لوئیزیانا پس از جنگ جهانی دوم به سرعت صنعتی شد. تولید مواد معدنی عالی و نفت و گاز، این ایالت را در میان دیگر ایالت‌ها پیشرو قرار دارد.

اما پیشرفت بدون جنبه‌های غم‌انگیز نیز نیست: مناقشات تلخ سرزمینی و مبارزات خشونت آمیز داخلی برای کسب قدرت سیاسی مانع توسعه اجتماعی و اقتصادی دولت در این ایالت شد و بسیاری از نهادهای سیاسی آن را فلج کرد. ثروت مزرعه‌داران از طریق استفاده گسترده از بردگان انباشته شد که نوادگان آنها تقریباً یک سوم جمعیت لوئیزیانا را تشکیل می‌دهند و فرهنگ آنها کمک زیادی به بافت اجتماعی این ایالت کرده است. کاهش درگیری نژادی نشان دهنده توسعه ایالت از دوره جنگ داخلی آمریکا (1861-1865) و بازسازی (1865-1877) از طریق جنبش حقوق مدنی در دهه‌های 1950 و 1960 بود. با این حال، حق رای و مشارکت سیاسی آمریکایی‌های آفریقایی تبار، کمک کرد که این ایالت به سمت جامعه‌ای عاری از نژادپرستی برود.

از دهه 1960، اقتصاد این ایالت، که متکی به صنعت نفت است، نسبت به بسیاری از ایالت‌های جنوبی دیگر، رشد اقتصادی کندتر و تنوع کمتری را تجربه کرده است. اخیراً، فساد در سیاست ایالتی و انفجار جنایت در منطقه نیواورلئان، چهره جذاب این ایالت را مخدوش کرده است. اگرچه میراث فرهنگی غنی این ایالت هنوز هم مورد بهره‌مندی بسیاری قرار می‌گیرند، اما پس از طوفان کاترینا که بخش‌هایی از ساحل خلیج (از جمله نیواورلئان و سایر بخش‌های لوئیزیانا) را در اوت 2005 ویران کرد، گردشگری در این ایالت به شدت کاهش یافت و مشاغل و ساکنان متحمل خسارات زیادی شدند.

ایرانیان لوئیزیانا

همان‌طور که مناظر طبیعی و مدل‌های مختلف اقتصادی در این ایالت موج می‌زند، مردمان و فرهنگ‌های آن نیز نشان دهنده تنوع قومیت در لوئیزیانا هستند. اولین مهاجران این ایالت اروپایی فرانسوی یا اسپانیایی بودند. هر منطقه از این ایالت یک میراث فرهنگی را حفظ می‌کرد که به شدت به مذهب کاتولیک رومی یا پروتستان پایبند بود. فرانسوی‌های لوئیزیانا، به‌ویژه نوادگان آکادی‌ها (که بیشتر آنها مهاجران فرانسوی بودند که توسط بریتانیایی‌ها در دهه 1700 از کانادا تبعید شدند)، در بخش‌های زیادی از جنوب لوئیزیانا مستقر شدند. بسیاری از کسانی که برای زندگی به میان این مهاجران آمدند، به شیوه زندگی محلی کاجون جذب شدند. گویش فرانسوی کاجون در بسیاری از محله‌ها صحبت می‌شود و در سرتاسر جنوب لوئیزیانا می‌توان لهجه فرانسوی را در صحبت‌های انگلیسی شنید. علاوه بر این، در دو منطقه شمالی و جنوبی این ایالت می‌توان افراد از جوامع مختلف را یافت. این افراد از جوامع ایتالیایی، اسپانیایی (Isleños)، مجارستانی، آلمانی و Dalmatian-Slavonian تشکیل شده‌اند.

از اولین روزهای تشکیل این ایالت، آمریکایی‌های آفریقایی تبار نقش مهمی در این ایالت ایفا کرده‌اند. قبل از اواسط قرن بیستم، جمعیت آفریقایی-آمریکایی در مناطق اطراف مزارع متمرکز بودند که در واقع آنجا مشغول به کار بودند. در لوئیزیانای معاصر، بخش بزرگی از جامعه آفریقایی-آمریکایی، کار غیرکشاورزی را در مناطق شهری و حومه شهر دنبال کردند. اگرچه جمعیت آفریقایی-آمریکایی لوئیزیانا از بسیاری از امکانات اجتماعی و اقتصادی محروم شدند، اما با این وجود فرهنگ آنها کمک زیادی به زندگی و شخصیت این ایالت و نیواورلئان کرده است.

در این ایالت نیز می‌تواند تعداد کمی از ایرانیان را مشاهده کرد که به عنوان مهاجر در شهرهای بزرگ آن مشغول به کار هستند.

زندگی در لوئیزیانا

ایالت لوئیزیانا به چیزهای زیادی معروف است که همه آنها مثبت نیستند. با سابقه آب و هوای ویرانگر و نرخ بالای فقر، این ایالت همیشه در سایه‌ای از حواشی و نکات منفی بوده است. اما با این حال، ویژگی‌های خاصی دارد که مهم‌ترین آنها فرهنگ و تاریخ غنی‌ای است که دارد.

از تاریخچه نژادی متنوع آن گرفته تا داشتن دو شهر در فهرست «بهترین مکان‌ها برای زندگی در آمریکا»، این ایالت دارای سهم عادلانه‌ای از شگفتی‌ها است.

اگر قصد دارید به این خوشه جنوبی پر جنب و جوش بروید، نکات مثبت و منفی‌ای را که گردآوری کرده‌ایم بررسی کنید تا مطمئن شوید که این مکان جایی عالی برای زندگی شما است یا خیر. ابتدا درباره مزایای زندگی در این ایالت خواهیم گفت:

  • فرهنگ متنوع
  • غذاهای منطقه‌ای عالی
  • کارهای سرگرم کننده برای انجام دادن
  • جاذبه‌های طبیعی بسیار
  • هزینه کم زندگی

تمام نقاط دنیا که مردم در آنها زندگی می‌کنند چیزهایی خواهند داشت که چندان مطلوب نیستند و لوئیزیانا نیز از این مقوله مستثنا نیست. معایب زندگی در این ایالت نیز عبارت است از:

  • فرصت‌های محدود برای کار
  • عدم سرمایه گذاری دولتی و خصوصی
  • رفتارهای ناخوشایند
  • آب و هوای سخت و حادثه‌ساز
  • حیات وحش و حشرات مزاحم

کشور

ایالات متحده آمریکا

پایتخت

باتون روژ

بزرگترین شهر

نیواورلئان

طول

379 مایل (610 کیلومتر)

عرض

130 مایل (231 کیلومتر)

جمعیت (2020)

4,657,757

رتبه

25

درآمد متوسط خانوار

49,973 دلار

زبان گفتاری

انگلیسی 91.26%

فرانسوی 3.45٪ (شامل Cajun و Creole)

اسپانیایی 3.30%

ویتنامی 0.59%

 

Comments are closed.