ایرانیان ویسکانسین

ایرانیان ویسکانسین • زندگی در ویسکانسین • ایالت ویسکانسین

ZSany - Advertise With Us Today!

در سال 1634، ژان نیکولت فرانسوی اولین کاشف اروپایی ویسکانسین شد. فرانسوی‌ها این منطقه را تا سال 1763 تحت کنترل داشتند و سپس به بریتانیا واگذار شد. نام این ایالت نسخه انگلیسی اقتباس فرانسوی از یک نام هندی است که گفته می‌شود به معنای “مکانی که در آن زندگی می‌کنیم” است. منطقه ویسکانسین در سال 1836 تشکیل شد و در سال 1848 به عنوان سی امین ایالت در اتحادیه پذیرفته شد. ویسکانسین با نام مستعار “سرزمین لبنی آمریکا”، به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر شیر، پنیر و کره در کشور آمریکا به شمار می‌آید. در واقع، طرفداران وفادار تیم فوتبال گرین بی پکرز، خود را «پنیر به سرها» می‌نامند. میلواکی، بزرگترین شهر ایالت ویسکانسین، این ایالت را به یکی از بزرگترین ایالت‌های تولیدی در این کشور تبدیل کرده است. مرکز ایالت، مدیسون، محل دانشگاه ویسکانسین است. طی سال‌ها افراد زیادی به این ایالت مهاجرت کردند و شهرهای آن را برای زندگی انتخاب کردند.

ایرانیان سهم بزرگی در جامعه مردم ویسکانسین دارند و بسیاری در این ایالت مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. در این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر درباره این ایالات و همچنین زندگی ایرانیان در این ایالت بدانید.

لیست ایرانیان ویسکانسین

ایرانیان در این شهر در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند و حتی بسیاری این شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برخی از مهم‌ترین مشاغلی که می‌توان در این ایالت پیدا کرد و صاحبان این عناوین ایرانی باشند، عبارت‌اند از:

ایالت ویسکانسین

ویسکانسین، در 29 مه 1848 به عنوان سی امین ایالت به اتحادیه پذیرفته شد. این ایالت یکی از ایالت‌های شمال مرکزی، از شمال به بخش غربی دریاچه سوپریور و شبه جزیره فوقانی میشیگان، از شرق به دریاچه میشیگان، از جنوب به ایالت ایلینوی و در غرب و جنوب غربی به ترتیب به مینه‌سوتا و به آیووا محدود می‌شود. مدیسون، در جنوب مرکزی ویسکانسین، مرکز این ایالت است.

بیش از 12000 سال پیش منطقه‌ای که اکنون ویسکانسین است توسط یخچال‌های طبیعی پوشیده شده بود. در مرحله پس از یخبندان ویسکانسین، زمانی که یخ‌ها شروع به آب شدن کردند، مناظر طبیعی و زیبایی‌های منطقه نمایان شد، از جمله دشت‌های وسیع، دریاچه‌ها، تپه‌ها، خط الراس‌های طولانی از شن و مناطق کم ارتفاعی که به دریاچه تبدیل شدند.

اقتصاد ویسکانسین متنوع است و سه بخش عمده آن در مناطق خاص متمرکز شده است. کمربند صنعتی جنوب شرقی ویسکانسین، که از دریاچه میشیگان از کنوشا تا میلواکی، بزرگترین شهر ایالت و فراتر از آن امتداد دارد، عامل اصلی تبدیل ویسکانسین به یکی از بزرگترین ایالت‌های تولیدی در کشور آمریکا است. در دو سوم جنوبی ایالت، ترکیبی از آب و هوا، خاک و عارضه‌نگاری مطلوب، کشاورزی و تولید لبنیات را ممکن می‌سازد و ویسکانسین را به بزرگترین تولیدکننده پنیر در کشور آمریکا و یکی از تولیدکنندگان برتر شیر و کره تبدیل کرده است. جنگل‌های سرسبز و دریاچه‌ها که به صورت پراکنده در ایالت دیده می‌شوند، مرکزی برای گردشگری و فعالیت‌های تفریحی و توریستی هستند.

ایرانیان ویسکانسین

حدود نه دهم جمعیت ویسکانسین منشاء اروپای شمالی دارند. آنهایی که تبار آلمانی دارند بیش از همه و پس از آنها، افرادی با ریشه ایرلندی، لهستانی، اسکاندیناویایی (عمدتا نروژی) و بریتانیایی هستند. آلمانی‌های مهاجر به طور گسترده در این ایالت مستقر هستند، اما محل سکونت آنها بیشتر به سمت شرق و در میلواکی متمرکز است. گروه‌های ایرلندی عمدتاً در Beloit، Fond du Lac و Sturgeon Bay ویسکانسین یافت می‌شوند. جامعه لهستانی ویسکانسین بزرگ است اما عمدتاً در مناطق میلواکی و استیونز پوینت متمرکز هستند. آمریکایی‌های نروژی در غرب و جنوب، آمریکایی‌های سوئدی بیشتر به سمت شمال و شمال غرب و افراد فنلاندی تبار در شمالی‌ترین شهرستان‌ها در نزدیکی دریاچه سوپریور حضور دارند. قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سکونتگاه مردم ایسلندی در آمریکا در جزیره واشنگتن واقع شده است. یک جامعه بلژیکی در نزدیکی خلیج گرین سکونت دارد و یک جامعه دانمارکی در راسین یافت می‌شود. بسیاری از ویتنامی‌ها، کامبوجی‌ها، لائوسی‌ها و به ویژه همونگ (یک گروه اقلیت قومی از لائوس) به عنوان پناهنده از جنگ ویتنام در این ایالت ساکن شدند. در واقع، ویسکانسین یکی از بزرگترین جمعیت‌های همونگ در آمریکا را دارد.

آمریکایی‌های آفریقایی تبار بزرگترین گروه اقلیت در ویسکانسین را تشکیل می‌دهند که حدود 6 درصد از جمعیت هستند. آنها عمدتاً در شهرهای ساحلی جنوب شرقی ایالت زندگی می‌کنند. بیش از چهار پنجم آنها در میلواکی زندگی می‌کنند، جایی که آنها نزدیک به یک سوم جمعیت را تشکیل می‌دهند. اسپانیایی تبارهای ویسکانسین حدود 5 درصد از جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند و حضور آنها در شهرستان‌های جنوب شرقی این ایالت نیز بسیار سریع رشد کرد.

بومیان آمریکا کمتر از 1 درصد جمعیت ویسکانسین را تشکیل می‌دهند. بسیاری از آنها در منطقه میلواکی زندگی می‌کنند، اما بیشتر آنها در مناطق شمالی یا جنوبی مستقر هستند. ویسکانسین شامل 11 منطقه بومی آمریکایی است که بیشترین تعداد آنها در شرق رودخانه می سی سی پی است.

مهاجران ویسکانسین وابستگی‌های مذهبی متنوعی را به این ایالت آوردند. نروژی‌ها عمدتاً لوتری، آلمانی‌ها لوتری و کاتولیک رومی و لهستانی‌ها کاتولیک رومی بودند. کسانی که از جنوب و شرق آمریکا به ویسکانسین نقل مکان کردند، معمولاً پروتستان غیر لوتری بودند. این تنوع هنوز در این ایالت بسیار وجود دارد و کلیساها تقریباً به طور مساوی بین این گروه‌های مذهبی تقسیم شده‌اند. همچنین جوامع کوچکتر یهودی، مسلمان و بودایی عمدتاً در شهرهای بزرگتر ویسکانسین وجود دارد. جمعیت آمیش‌های ویسکانسین در اوایل قرن بیست و یکم تقریباً دو برابر شد، زیرا بسیاری از خانواده‌های آمیش از پنسیلوانیا مهاجرت کردند تا زمین ارزان‌تری را برای خانواده‌های مزرعه‌دار خود در این ایالت خریداری کنند. بیش از 30 جامعه آمیش در ویسکانسین در بخش‌های غربی-مرکزی و غربی این ایالت یافت می‌شوند. اما ایرانیان نیز جامعه کوچکی را در ایالت ویسکانسین ساخته‌اند و از مهم‌ترین دلایل مهاجرت آنها به این ایالت، مزایای زندگی در این ایالت است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

زندگی در ویسکانسین

ایالت ویسکانسین بیشتر به خاطر پنیر و هواداران فوتبال آن شناخته می‌شود. برای بیش از صد سال است که، این ایالت به دلیل دولت مترقی خود که از نرخ‌های مالیاتی بالا برای ایجاد مدارس عالی و مراقبت‌های بهداشتی برای ساکنانش استفاده می‌کند، شناخته می‌شود.

در سال 1825 موجی از مهاجران به ویسکانسین آمدند که بیشتر آنها مهاجرانی از آلمان و اسکاندیناوی بودند. این افراد در جنوب کشاورز گندم و در شمال چوب کار شدند. هر دو صنعت شکوفا شدند و شهرهای ویسکانسین به سرعت گسترش یافتند.

امروزه، جمعیت این ایالت 5.9 میلیون نفر است که اکثراً (68٪) در 12 منطقه شهری این ایالت زندگی می‌کنند و (73٪) کار می‌کنند. مناطق روستایی این ایالت بیشتر از درختان کاج و گاو تشکیل شده است. اما برای اینکه بتوانید این ایالت را برای زندگی انتخاب کنید، باید از مزایا و معایب زندگی در آن بدانید. در ادامه ابتدا درباره مزایا و بعد معایب زندگی در ویسکانسین را بیان خواهیم کرد.

 • پنیر و غذای آلمانی
 • جشنواره‌ها و فستیوال‌های متنوع
 • فعالیت‌های جنگلی
 • فعالیت‌های آبی
 • ورزش‌های مختلف
 • هزینه کم مسکن
 • مدارس عالی و باکیفیت
 • مراقبت‌های بهداشتی خوب
 • نرخ پایین جرم
 • کالج‌های بزرگ

تمام نقاط دنیا که مردم در آنها زندگی می‌کنند چیزهایی خواهند داشت که چندان مطلوب نیستند و ویسکانسین نیز از این مقوله مستثنا نیست.

 • زمستان‌های سرد
 • عدم تنوع قومیتی و فرهنگی
 • مالیات‌های بالا
 • میزان بالای اعتیاد به الکل در میان اهالی
 • بلایای طبیعی
 • فرسایش ساحل دریاچه بزرگ
 • آلرژی
 • بوی بد گاوها
 • بوی بد آب
 • جاده سازی ضعیف

کشور

ایالات متحده آمریکا

پایتخت

مدیسون

بزرگترین شهر

میلواکی

طول

311 مایل (507 کیلومتر)

عرض

260 مایل (427 کیلومتر)
جمعیت (2020)

5,893,718

رتبه

20

درآمد متوسط خانوار

64,168 دلار

زبان گفتاری

انگلیسی

Comments are closed.