ایرانیان اوکلاهاما

ایرانیان اوکلاهاما • زندگی در اوکلاهاما • ایالت اوکلاهاما

ZSany - Advertise With Us Today!

فرانسیسکو واسکز دکورونادو برای اولین بار در سال 1541 این منطقه را برای قرار گرفتن زیر سلطه اسپانیا کشف کرد. اما منطقه پانهندل غربی با الحاق تگزاس در سال 1845 در میان ایالت‌های آمریکا قرار گرفت. در سال 1834 به عنوان قلمرو هندی‌ها شناخته شد، اما این منطقه در 2 می 1890 به دو بخش قلمرو هند و منطقه اوکلاهاما تقسیم شد. این دو با هم ترکیب شدند و در 16 نوامبر 1907 ایالت جدیدی به نام اوکلاهاما را ساختند.

نفت اوکلاهاما را به یک ایالت غنی تبدیل کرد، اما تولید گاز طبیعی اکنون از آن پیشی گرفته است. پالایش نفت، بسته بندی گوشت، فرآوری مواد غذایی و ساخت ماشین آلات (به ویژه تجهیزات ساختمانی و نفت) از صنایع مهم این ایالت هستند. مواد معدنی تولید شده در اوکلاهاما عبارت‌اند از هلیوم، گچ، روی، سیمان، زغال سنگ، مس و نقره.

دشت‌های غنی اوکلاهاما مقدار زیادی گندم و همچنین محصولات زیادی از ذرت، یونجه، پنبه و بادام زمینی تولید می‌کنند. بیش از نیمی از درآمد سالانه مزرعه‌داران اوکلاهاما توسط محصولات دامی از جمله گاو، محصولات لبنی، خوک و جوجه‌های گوشتی تامین می‌شود. این ایالت و این موقعیت‌های کسب درآمد افراد بسیاری را جذب خود کرد که ایرانیان نیز بخشی از آنها هستند.

ایرانیان سهم بزرگی در جامعه مردم اوکلاهاما دارند و بسیاری در این ایالت مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. در این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر درباره این ایالات و همچنین زندگی ایرانیان در این ایالت بدانید.

لیست ایرانیان اوکلاهاما

ایرانیان در این شهر در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند و حتی بسیاری این شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برخی از مهم‌ترین مشاغلی که می‌توان در این ایالت پیدا کرد و صاحبان این عناوین ایرانی باشند، عبارت‌اند از:

ایالت اوکلاهاما

اوکلاهاما، از تاثیرگذارترین ایالت‌های آمریکا به شمار می‌آید. این ایالت از شمال با کلرادو و کانزاس، از شرق با میزوری و آرکانزاس، از جنوب و غرب با تگزاس و از غرب با نیومکزیکو همسایه است. این ایالت و مردمانش در میان دیگر ایالت‌های آمریکا شگفت‌انگیز و البته غیرمنتظره است. این ایالت از تپه‌های شرقی گرفته تا دشت‌های مرتفع بدون درخت که از منطقه پانهندل تا تگزاس و نیومکزیکو امتداد دارند، دارای طبیعت، مردم و فرهنگ‌های متفاوت است. منطقه شرقی-مرکزی اوکلاهاما تحت سلطه دشت‌های رودخانه آرکانزاس است که از کلرادو و کانزاس سرچشمه می‌گیرد و توسط رودخانه قرمز که تقریباً تمام مرز جنوبی آن با تگزاس را تشکیل می‌دهد، احاطه شده است. پایتخت این ایالت، اوکلاهاما سیتی است که در نزدیکی مرکز ایالت قرار دارد.

کلمه اوکلاهاما از دو کلمه مشتق شده است: okla، “مردم” و humma، “قرمز”. در طول قرن نوزدهم، ایالت نماد یکی از کم‌شکوه‌ترین فصل‌های تاریخ آمریکا بود که به عنوان سرزمین سرخپوستان شناخته می‌شد، که محل اقامت قبایل بومی آمریکای شرقی که به دلیل گرسنگی روزافزون در این منطقه از آمریکا ساکن شده بودند. با این حال، از زمان پذیرش این ایالت به عنوان چهل و ششمین ایالت آمریکا در سال 1907، اوکلاهاما ترکیبی از شهروندان بومی آمریکا را در خود دارد که در زندگی اقتصادی و اجتماعی مدرن این ایالت نقش داشتند. اگرچه فقر جزء لاینفک زندگی در میان بومیان بود، اما بسیاری از سرخپوستان اوکلاهاما به موقعیت‌های ممتاز رسیدند و توزیع درآمد قبیله‌ای به بسیاری دیگر این امکان را داد تا در ثروت عظیمی که منابع نفتی برای ایالت به ارمغان آورده است سهیم شوند.

اوکلاهاما که زمانی اقتصاد و معیشت مردم آن بر کشاورزی استوار بود، اکنون صدها دریاچه دارد که بسیاری از آنها ساخته دست بشر هستند و اقتصاد متنوع‌تری دارد که گردشگری در آن اهمیت بیشتری پیدا کرده است. با وجود کاهش تولید پنبه، آداب و رسوم جنوب در عادات و نگرش‌های مردم در اوکلاهامای جنوبی حفظ شده است.

مردم از طیف گسترده‌ای از ریشه‌های قومی و جغرافیایی جمعیت اوکلاهاما را تشکیل می‌دهند. حدود سه چهارم جمعیت این ایالت برگرفته از اجداد اروپایی خود، (“سفید پوست”) هستند. آمریکایی‌های آفریقایی تبار، بومیان آمریکا و اسپانیایی‌ها هر کدام اندکی کمتر از یک دهم جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند. فرانسوی‌ها بعد از پیوند با بومیان، این منطقه را ترک کردند و البته رونق کار در معدن در دهه 1870 اروپایی‌های دیگری را به این منطقه آورد. نوادگان این معدنچیان ایتالیایی، اسلاوی، یونانی، ولزی، لهستانی و روسی هنوز در این ایالت زندگی می‌کنند.

زمین‌های این ایالت افرادی را از چین، ژاپن، مکزیک، انگلیس، فرانسه و کانادا یه این منطقه کشاند و گسترش کشاورزی گندم که در اواخر دهه 1800 آغاز شد، مهاجران آلمانی و چک را به شمال غربی این ایالت جذب کرد. در دهه 1980 گروه‌های قابل توجهی از مکزیکی‌ها و ویتنامی‌ها نیز وارد این ایالت شدند. با این حال، تقریباً همه ساکنان اوکلاهاما منعکس کننده یک فرهنگ معمولی آمریکای غربی هستند.

فرقه‌های مذهبی در ایالت تقریبا نشان دهنده یک همسو بودن دینی در این منطقه از آمریکا است. در میان اکثریت ساکنین این ایالت پروتستان، باپتیست‌های جنوبی و متدیست‌های متحد غالب هستند و محافظه کاری سیاسی و فرهنگی که نتیجه حضور آنهاست، اوکلاهاما را در میان ایالت‌های معتقد قرار داده است. در میان ساکنین این ایالت نام ایرانیان نیز دیده می‌شود.

ایرانیان اوکلاهاما

اقتصاد اوکلاهاما به اندازه بسیاری از ایالت‌های دیگر ایالات متحده متعادل نیست. در گذشته وابستگی بیش از حد به کشاورزی و نفت در این ایالت وجود داشته است، اما تلاش‌های مقامات دولتی و محلی برای جذب صنایع جدید و همچنین گردشگری باعث موفقیت‌هایی در اقتصاد این منطقه از آمریکا شده است. درآمد سرانه سالانه به طور قابل توجهی کمتر از میانگین کشوری است، همان‌طور که درآمد متوسط خانوارها نیز همین‌طور است.

اوکلاهاما چیزی شبیه به یک تامین کننده غذا، مواد خام و سوخت برای کل کشور است. علی‌رغم تلاش‌های زیاد دولت برای تنوع بخشی – به عنوان مثال، ساخت تجهیزات حمل‌ونقل، بیش از یک دهم کارگران آن در بخش تولید هستند که کمتر از میانگین ملی است. در بخش خدمات بیشترین تعداد افراد استخدام می‌شوند و پس از آن تجارت عمده و خرده فروشی، تولید، امور مالی، بیمه و املاک، حمل و نقل و خدمات عمومی، ساخت و ساز و معدن در رتبه‌های بعد قرار دارند. در این میان نیز ایرانیان در همین صنایعی که نام بردیم، مشغول به فعالیت هستند و به همین خاطر زندگی در ایالت از آمریکا را انتخاب کرده‌اند. البته میزان هزینه پایین زندگی نیز دلیلی برای زندگی ایرانیان در این نقطه از آمریکا شده است.

زندگی در اوکلاهاما

اوکلاهاما از نظر تراکم جمعیت در رتبه 28 و از نظر توده زمین در رتبه 20 آمریکا قرار دارد. این بدان معناست که هنوز فضای زیادی برای مهاجران جدید وجود دارد، اگرچه جمعیت ایالت در چند سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. نام مستعار این ایالت “sooner یا سریع‌تر” است زیرا بسیاری از مردم زودتر از شروع رسمی Land Rush برای تصاحب بهترین زمین‌ها به اینجا آمدند. حقایق و نکات جالب بیشتری وجود دارد که در اینجا به عنوان مزایا و معایب زندگی در اوکلاهاما به آنها خواهیم پرداخت. برخی مزایای اوکلاهاما عبارت است از:

 • ثبات شغلی
 • پیدا کردن مسکن در اوکلاهما
 • هزینه پایین زندگی
 • عدم شلوغی حتی در ساعت پیک ترافیک شبانه
 • تنوع نژاد و فرهنگ
 • خوراکی‌های جذاب
 • شهرهای جذاب
 • اقتصاد مولد
 • زندگی لذت بخش چهار فصل

تمام نقاط دنیا که مردم در آنها زندگی می‌کنند چیزهایی خواهند داشت که چندان مطلوب نیستند و اوکلاهاما نیز از این مقوله مستثنا نیست. معایب زندگی در این ایالت نیز عبارت است از:

 • مناظر کسل کننده
 • آب و هوای غیر قابل پیش بینی
 • عدم وجود شهرهای بزرگ
 • عدم دسترسی به کلان شهرها
 • مالیات‌های بالای ایالتی و محلی
 • آموزش متوسط

کشور

ایالات متحده آمریکا

پایتخت

اوکلاهما سیتی

بزرگترین شهر

گریت اوکلاهما سیتی

طول

465 مایل (749 کیلومتر)

عرض

230 مایل (370 کیلومتر)

جمعیت (2020)

3,963,516

رتبه

28

درآمد متوسط خانوار

50,051 دلار

زبان گفتاری

انگلیسی

 

Comments are closed.