ایرانیان نیویورک

ایرانیان نیویورک • زندگی در نیویورک • ایالت نیویورک

مشاور املاک نیویورک - افسانه هی - روزت معزی نیا

ایالت نیویورک، ملقب به امپایر استیت، یکی از سیزده مستعمره اصلی بود که در کنار دیگر ایالت‌های آمریکا را شکل داده‌اند. این ایالت از ابتدا در میان ایالت‌های پرجمعیت و تأثیرگذار در آمریکا بوده است.

نیویورک یک ایالت فوق‌العاده است و خب بسیاری از سراسر جهان به خوبی با این ایالت آشنایی دارند و آن را برای سفر نیز انتخاب می‌کنند، اما این ایالت بسیار بیشتر از یک کلان شهر معروف است. فراتر از شهرهای دیدنی مانند منهتن، این ایالت مکان‌های بسیار برای دیدن دارد و البته زندگی در آن برای بسیاری مانند رویا است.

از آبشار باشکوه نیاگارا تا مزارع و دریاچه‌های زیبا؛ از بیابان آدیرونداکس گرفته تا شهرهای بزرگ و کوچک پراکنده در سراسر ایالت؛ گوشه گوشه این ایالت حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد که در هیچ جای دیگری نمی‌توانید نمونه آنها را پیدا کنید.

ایرانیان سهم بزرگی در جامعه مردم نیویورک دارند و بسیاری در این ایالت مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. در این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر درباره این ایالات و همچنین زندگی ایرانیان در این ایالت بدانید.

لیست ایرانیان نیویورک

مشاور املاک نیویورک - ریچل پویافر

ایرانیان در این شهر در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند و حتی بسیاری این شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برخی از مهم‌ترین مشاغلی که می‌توان در این ایالت پیدا کرد و صاحبان این عناوین ایرانی باشند، عبارت‌اند از:

ایالت نیویورک

مشاور املاک نیویورک - کارولاین کوهن

Long Island | North Shore & South Shore | Suffolk County | Queens | Brooklyn | Bronx | Manhattan/NYC

نیویورک از مهم‌ترین و البته بزرگترین ایالت‌ها آمریکا است که شهرت جهانی دارد. نیویورک از غرب و شمال به دریاچه ایری، استان انتاریو کانادا، دریاچه انتاریو و استان کبک کانادا محدود می‌شود. در شرق توسط ایالت‌های نیوانگلند ورمونت، ماساچوست و کانکتیکات احاطه شده، در جنوب شرقی توسط اقیانوس اطلس و نیوجرسی و در جنوب با پنسیلوانیا مرز دارد. پایتخت ایالت نیویورک آلبانی است.

تا دهه 1960، نیویورک در تقریباً همه شاخص‌های جمعیتی، فرهنگی و اقتصادی، ایالت پیشرو در آمریکا بود. اما در اواسط همان دهه کالیفرنیا در تمام این حوزه‌ها رشد بیشتری داشت و از نیویورک پیشی گرفت. تگزاس نیز در سال 2000 از نیویورک به عنوان دومین ایالت پرجمعیت سبقت گرفت.

طبیعت و منطقه جغرافیایی نیویورک بسیار متنوع و وسیع است و از سواحل اقیانوس اطلس لانگ آیلند و آسمان خراش‌های منهتن گرفته تا رودخانه‌ها، کوه‌ها، دریاچه‌های شمال نیویورک تا دشت‌های بزرگ، این منطقه از آمریکا به نقطه‌ای اعجاب انگیز تبدیل کرده‌اند. نیویورک با کانال‌ها، راه‌آهن‌ها و بزرگراه‌ها، به عنوان دروازه اصلی ایالت‌های اقیانوس اطلس میانه و نیوانگلند و همچنین منطقه قطبی برای سفر به و جابجایی به بسیاری از نقاط کشور است. شهرهای این ایالت – از نیویورک تا آلبانی، یوتیکا و سیراکوز گرفته تا روچستر و بوفالو و حومه آنها بیش از چهار پنجم کل نیویورکی‌ها را در خود جای داده‌اند.

هم نیوانگلند و هم مستعمره‌های جنوبی در دهه‌های ابتدایی نقش زیادی در انقلاب و ایجاد ثبات در ایالت جدید داشتند، اما به محض اینکه رشد ایالت آغاز شد، نقش آنها بیشتر شد و خود ایالت نیز سیر صعودی در رشد از خود نشان داد. ایالت و به ویژه شهر نیویورک، مرکز بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و مالی کشور و همچنین بسیاری از فعالیت‌های نوآورانه در عرصه هنر و فرهنگ آمریکا باقی ماند و البته که یکی از عناصر اصلی در حوزه سیاسی آمریکا نیز بوده و است. اما با این حال، وجود شهر نیویورک باعث شده که این ایالت هم از نظر اجتماعی و هم از نظر سیاسی دچار دودستگی شود و مشکلات طولانی مدتی برای شهر و همچنین ایالت ایجاد کند.

ایرانیان نیویورک

از دوران استعمار، بیشتر رشد نیویورک ناشی از مهاجرت، هم از ایالت‌های دیگر و هم از خارج از کشور بوده است. قبل از انقلاب آمریکا هلندی‌ها، انگلیسی‌ها، اسکاتلندی‌ها و آلمانی‌ها مهاجران اصلی این ایالت بودند. آنها در نیمه اول قرن نوزدهم دنباله‌روی نیوانگلندی‌ها شدند که در بخش‌های در حال توسعه ایالت نیویورک و در شهرستان وستچستر و شمال لانگ آیلند حضور داشتند. هجوم مهاجران اروپایی ابتدا از مناطق شمالی و مرکزی قاره و سپس از ایالت‌های جنوبی بود.

کشورهای اصلی که مهاجران از آنجا به این ایالت می‌آمدند، ایتالیا، بخش‌هایی از اتحاد جماهیر شوروی سابق (به ویژه روسیه و اوکراین)، لهستان، آلمان، ایرلند، بریتانیا و کانادا هستند. بسیاری از نیویورکی‌های امروزی یا متولد خارج از آمریکا هستند یا والدینی دارند که در خارج از کشور به دنیا آمده‌اند و درصد قابل توجهی از مردم از دیگر نقاط جهان به جز اروپا و کانادا هستند. نزدیک به نیمی از جمعیت ایالت نیویورک، کاتولیک رومی و حدود یک دهم آن یهودی هستند.

بخش غیرسفیدپوست جمعیت این ایالت در طول قرن بیستم به طور قابل توجهی رشد کرد. اولین هجوم گسترده آمریکایی‌های آفریقایی تبار از ایالات جنوبی در طول جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، اما در مقایسه با مهاجرتی که در طول جنگ جهانی دوم و پس از آن رخ داد، اندک بود. در سال 1940 تنها 4.4 درصد از جمعیت غیرسفیدپوست بودند، اما در آغاز قرن بیست و یکم این نسبت به حدود یک ششم افزایش یافت که در کلان‌شهرهای ایالت و در داخل آن مناطق، در شهرهای مرکزی متمرکز شده بودند. در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، بسیاری از مهاجران آفریقایی تبار از نواحی مختلف در دریای کارائیب و آفریقا آمده بودند و نماینده ادیان، گروه‌های زبانی و پیشینه‌های اجتماعی مختلف بودند.

پورتوریکویی‌ها گروه دیگری هستند که از زمان جنگ جهانی دوم تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد و فرهنگ نیویورک داشته‌اند. رکود اقتصادی در پورتوریکو منجر به مهاجرت شدید به آمریکا، عمدتاً به نیویورک، در طول دهه 1950 و اوایل دهه 60 شد. بهبود اوضاع اقتصادی منجر به کاهش میزان مهاجرت شد و تعداد افراد ورودی تا حد زیادی با تعداد افرادی که به پورتوریکو برمی‌گشتند، برابری می‌کرد. چند صد هزار نفر با اصالت پورتوریکویی اکنون در این ایالت زندگی می‌کنند که اکثراً در شهر نیویورک هستند. دومینیکن‌ها و دیگر لاتین تبارها بر تعداد مهاجران اسپانیایی زبان افزوده‌اند. اما نیاز به گفتن ندارد که بسیاری از ایرانیان موفق در این ایالت و خصوصا شهر بزرگی به نام نیویورک مستقر هستند. بسیاری از آنها پزشک، روانشناس، استاد دانشگاه، وکیل، محصل و حتی خانواده‌هایی هستند که این ایالت و شهرهای مهم آن را برای زندگی، کار و تحصیل انتخاب کرده‌اند.

زندگی در نیویورک

امپایر استیت در میان مشهورترین مکان‌های جهان قرار دارد. این شهر به دلیل وجود شهر نیویورک و آبشار خیره کننده نیاگارا، مناظر چشمگیر و همچنین اقتصاد همیشه پویا معروف است.

ایالت نیویورک خانه برخی از دیدنی‌ترین مناظر طبیعی آمریکا و همچنین دارای فرهنگ غنی در خارج از نقاط توریستی است. شمالی‌ترین مناطق این ایالت برای عاشقان کوهنوردی و علاقه‌مندان به فضای باز است و بخش زیبایی از مسیر معروف آپالاچی را در خود جای داده است. معایب و مزایای زندگی در این شهر را در ادامه بخوانید. ابتدا مزایای آن را بشناسید:

 • نیویورک (به راستی) سرزمین فرصت‌هاست
 • نیویورک مکانی امن برای زندگی است
 • در این ایالت در معرض هنر و تاریخ هستید
 • ایالت نیویورک در میان ایالت‌های متنوع است
 • همیشه کاری برای انجام دادن در این ایالت وجود دارد
 • غذا در شهر نیویورک باورنکردنی است
 • مناطق دیدنی و فضای باز آن بسیار جذاب است
 • یکی از مهم‌ترین ایالت‌های برای مد و فشن به شمار می‌آید
 • حمل و نقل عمومی کارآمد دارد
 • این ایالت همیشه پرجنب‌جوش است

تمام نقاط دنیا که مردم در آنها زندگی می‌کنند چیزهایی خواهند داشت که چندان مطلوب نیستند و نیویورک نیز از این مقوله مستثنا نیست.

 • اجاره خانه در این ایالت بالا است
 • تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد
 • هزینه زندگی در این ایالت بالا است
 • ازدحام به بخشی از زندگی روزمره در این ایالت تبدیل شده است
 • مردم این ایالت بسیار صریح و رک هستند
 • زندگی در این ایالت به کار ختم می‌شود
 • ایالت نیویورک از ایالت‌های کثیف است
 • بی خانمانی

کشور

ایالات متحده آمریکا

پایتخت

آلبانی

بزرگترین شهر

نیویورک

طول

330 مایل (530 کیلومتر)

عرض

۲۸۵ مایل (۴۵۵ کیلومتر)
جمعیت (2020)

20,215,751

رتبه

4

درآمد متوسط خانوار

71,100 دلار

زبان گفتاری

انگلیسی 69.6%

اسپانیایی 15.2%

چینی 3.1%

فرانسوی 1.6%

روسی 1.2%

ایتالیایی 0.9%

ییدیش 0.7%

هندی/اردو 0.6%

عربی 0.5%

کره‌ای 0.5%

Comments are closed.