ایرانیان نبراسکا

ایرانیان نبراسکا • زندگی در نبراسکا • ایالت نبراسکا

ZSany - Advertise With Us Today!

نبراسکا که در وسط ایالات متحده واقع شده است، در میان شهرهای کوچک و بخش‌های وسیعی از زمین‌های کشاورزی قرار دارد، اما این بدان معنی نیست که ایالت کوچکی است که در آمریکا خیلی مهم به شمار نمی‌آید. از اولین روزهای کشف این ایالت تا ایالت شدن آن، نبراسکا محلی برای اتفاقات غیرمعمول و لحظات تاریخی مهم بوده است که شاید تاکنون در مورد آنها نشنیده باشید. قوم‌های بسیاری در این ایالت زندگی می‌کردند و کار در آن جریان داشت و تا به امروز که علیرغم جمعیت کمی که دارد، باز هم نقش پررنگی در میان ایالت‌های آمریکا بازی می‌کند.

ایرانیان سهم بزرگی در جامعه مردم نبراسکا دارند و بسیاری در این ایالت مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. در این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر درباره این ایالات و همچنین زندگی ایرانیان در این ایالت بدانید.

لیست ایرانیان نبراسکا

ایرانیان در این شهر در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند و حتی بسیاری این شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برخی از مهم‌ترین مشاغلی که می‌توان در این ایالت پیدا کرد و صاحبان این عناوین ایرانی باشند، عبارت‌اند از:

ایالت نبراسکا

نبراسکا یکی دیگر از ایالت‌های آمریکا است که به عنوان 37‌مین ایالت در اول مارس 1867 در اتحادیه پذیرفته شد. نبراسکا از شمال به ایالت داکوتای جنوبی متصل است، در حالی که رودخانه میزوری حدود یک چهارم آن مرز و کل مرزهای نبراسکا را تشکیل می‌دهد. همچنین ایالت‌های آیووا و میزوری در شرق و کانزاس در جنوب این ایالت قرار دارند.

در نیمه اول قرن نوزدهم، نبراسکا عمدتاً یک نقطه توقف برای کسانی بود که به ایالت‌های ثروتمند به سمت شمال و غرب و همچنین به مرزهای کوهستانی دارای معدن و منطقه اقیانوس آرام، مهاجرت می‌کردند. با توسعه راه آهن پس از جنگ داخلی آمریکا (65- 1861) و متعاقب آن افزایش میزان مهاجرت، خاک حاصلخیز نبراسکا محلی برای زراعت و همچنین گاوداری شدند. در نتیجه، ایالت از همان زمان به عنوان تولید کننده اصلی مواد غذایی به شمار می‌آمد.

علاوه بر زمین‌های حاصلخیز، نبراسکا به رودخانه‌هایش نیز معروف است. اکثریت اهالی نبراسکا در نزدیکی رودخانه‌های میزوری و رودخانه Platte زندگی می‌کنند و در نتیجه جمعیت کمی در مرکز ایالت قرار دارند. میزوری یکی از بزرگراه‌های اصلی اتصال دره می سی سی پی و غرب در اوایل قرن 19 بود. رودخانه Platte همچنین در تاریخ نبراسکا نقش مهمی ایفا کرده است. در حقیقت، نام این ایالت از کلمه هندوستانی Nebraska (“آب مسطح”) گرفته شده است، که اشاره‌ای به Platte است.

ایرانیان نبراسکا

قرن‌ها قبل از ورود کاوشگران اروپایی به نبراسکا، بومیان آمریکایی در این منطقه زندگی می‌کردند. با باز شدن قلمرو برای اسکان مهاجران در سال 1854، دولت فدرال یک منطقه برای مردم اوماها در شمال شرقی نبراسکا ایجاد کرد، که بخشی از آن متعاقباً به عنوان منطقه‌ای برای افرادی که از ویسکانسین آواره شده بودند، تبدیل شد. در آغاز قرن بیست و یکم، حدود 1 درصد از جمعیت ایالت را بومیان آمریکایی تشکیل می‌دادند که حدود یک سوم آنها در اوماها و لینکلن زندگی می‌کردند.

علاوه بر مهاجران سفیدپوست از شرق ایالات متحده که به نبراسکا آمده بودند، تعداد زیادی از مهاجران اروپایی در اواخر قرن نوزدهم در این ایالت ساکن شدند. بزرگترین گروه مهاجر آلمانی‌ها بودند که در سال 1890 تعداد آنها 72000 نفر بود. مهاجران کشورهای اسکاندیناوی (به ویژه سوئد)، بوهمیا و جزایر بریتانیا و یک گروه دیگر از آلمانی‌ها، که ابتدا قبل از مهاجرت به ایالات متحده به روسیه مهاجرت کرده بودند، نیز به افراد ساکن در نبراسکا اضافه شدند.

تعداد زیادی از کاتولیک‌های رومی از بوهم، آلمان و ایرلند؛ لوتران از آلمان و اسکاندیناوی و منونیت‌ها در میان مهاجران آلمانی-روسی به زندگی مذهبی و سکولار نبراسکا تنوع بخشیدند. اگرچه هویت زبانی گروه‌های غیرانگلیسی زبان با تغییر نسل کم‌رنگ شد، اما جنبه‌های دیگری از میراث فرهنگی متنوع هنوز در نبراسکا وجود دارد و دیده می‌شود.

آمریکایی‌های آفریقایی تبار در اوایل تاریخ این ایالت به نبراسکا نقل مکان کردند. در حالی که تعداد قابل توجهی از آنها در براون‌ویل، لینکلن و هاستینگز ساکن شدند، باقی آنها در Sand Hills مستقر شدند و در این نقطه جامعه خود را بنا کردند. با این حال، اکثر آنها در اوماها ساکن شدند، که تا سال 1900 جمعیت آفریقایی آمریکایی بیش از 3400 نفر داشت، رقمی که در اواخر قرن بیستم بیش از 10 برابر شده بود. این جامعه در شمال مرکز شهر اوماها در منطقه‌ای متمرکز بود که مشکلات اجتماعی و اقتصادی مشترکی با محله‌های یهودی نشین شهرهای بزرگ دیگر داشت. با این حال، با نقل مکان بسیاری از آمریکایی‌های آفریقایی تبار به محله‌های مجاور، این بخش از جامعه به طور قابل توجهی از نظر جمعیت کاهش یافت. اعضای جامعه آمریکایی آفریقایی تبار اوماها مدت‌هاست در مجلس قانونگذاری ایالتی نماینده دارند. اولین آمریکایی آفریقایی تبار در سال 1892 در مجلس قانونگذاری خدمت کرد.

در پایان قرن بیستم، نبراسکا موج جدیدی از مهاجرت را تجربه کرد که شامل اسپانیایی‌های عمدتاً از مکزیک و آسیایی‌هایی از کامبوج، لائوس و ویتنام بود. بسیاری از آنها برای فرصت‌های شغلی ایجاد شده توسط کارخانه‌های بسته بندی گوشت در لکسینگتون، داکوتا سیتی و اوماها جذب این ایالت شدند. این گروه‌ها روی هم حدود یک دهم کل جمعیت را در اوایل قرن بیست و یکم تشکیل می‌دادند. بخش کوچکی از ایرانیان نیز در این ایالت حضور دارند که آنها نیز در شهرهای مهم آن مشغول به کار و گذران زندگی هستند.

زندگی در نبراسکا

نبراسکا می‌تواند مانند یکی دیگر از ایالت‌های غرب میانه مزایا و معایب خاص خود برای زندگی را داشته باشد. اول از همه، این شهر دارای یک مرکز شهری مرفه است که یکی از بهترین مکان‌ها برای اقامت در ایالات متحده است. با ورود به شهر اوماها، ممکن است تعداد دام بیشتر از انسان به نظر برسد، اما تاریخ غنی‌ای دارد که بر پایه کشاورزی و سخت کوشی نسل‌ها بنا شده است. این ایالت برای دستمزدهای بالاتر، قیمت خانه پایین‌تر، بازار کار برجسته و کیفیت کلی زندگی به یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی در ایالات متحده تبدیل شده است. بیایید در ادامه مزایا و معایب زندگی در این ایالت را بررسی کنیم. ابتدا با مزایای آن شروع خواهیم کرد:

  • شهرهای قابل سکونت
  • تراکم جمعیت کم
  • هزینه زندگی مقرون به صرفه
  • فرصت‌های شغلی
  • گزینه‌های آموزشی خوب

تمام نقاط دنیا که مردم در آنها زندگی می‌کنند چیزهایی خواهند داشت که چندان مطلوب نیستند و نبراسکا نیز از این مقوله مستثنا نیست. معایب زندگی در این ایالت نیز عبارت است از:

  • هوای نه چندان عالی
  • مستعد بلایای طبیعی
  • مناظر طبیعی خسته کننده
  • گزینه‌های محدود برای سرگرمی
  • عدم تنوع

کشور

ایالات متحده آمریکا

پایتخت

لینکلن

بزرگترین شهر

اوماها

طول

430 مایل (690 کیلومتر)

عرض

210 مایل (340 کیلومتر)

جمعیت (2020)

1,961,504

رتبه

37

درآمد متوسط خانوار

59,970 دلار

زبان گفتاری

انگلیسی

 

Comments are closed.